Czym jest rozdzielczość plików graficznych?

Rozdzielczość informuje o ilości punktów (pikseli) na danym obszarze, w przypadku plików graficznych najczęściej na cal długości lub szerokości. Jeżeli obraz zostanie powiększony, jego rozdzielczość zmniejszy się, a zatem spadnie też jakość. Orientacyjnie dwukrotne powiększenie zdjęcia powoduje czterokrotne zmniejszenie rozdzielczości. Dlatego bardzo ważne jest aby projektując, np plakat B1 (1 000 x 707 mm) od razu robić projekt pod wymiar (skala 1:1), a nie zaczynać projektu np w formacie A4 (297 x 210 mm) i później go powiększać, ponieważ efekty takiego zabiegu będą w najlepszym wypadku mierne.

Czym jest rozdzielczość plików graficznych?

Skąd biorą się różnice koloru na monitorze i wydruku?

W przypadku monitorów mamy do czynienia z optycznym mieszaniem trzech barw: czerwonego (R), zielonego (G) i niebieskiego (B). Przy procesie druku zaś występuje fizyczne nakładanie na siebie 4 farb: cyan (C), magenta (M), yellow (Y) i black (K). Są to dwa różne procesy, które optycznie dają niekiedy bardzo różniące się efekty, dlatego nigdy nie należy sugerować się identycznością kolorów w projekcie przygotowanym przez Państwa na monitorze oraz na wykonanym wydruku. Ponadto przestrzeń RGB jest o wiele bogatsza jeśli chodzi o ilość kolorów w porównaniu do przestrzeni CMYK, co za tym idzie sporej grupy kolorów widocznych na ekranie po prostu nie da się wydrukować. Należy pamiętać, aby zaczynając projektować pracę na samym początku wybrać przestrzeń CMYK. Wpływ na kolor wydruku ma również zastosowany papier. Nie tylko jego kolor, ale także grubość i jakość oraz wiele innych czynników związanych z samym procesem produkcji papieru.

Skąd biorą się różnice koloru na monitorze i wydruku?

Czy opłacalny jest druk w bardzo niskich nakładach?

Tak, jest to jedna z wielu zalet druku cyfrowego. Technologia laserowa, pozwala na druk prac w dowolnie niskich nakładach (nawet do 10 sztuk), przy zachowaniu cen, które dla innych technologii w niskim nakładzie są zwyczajnie nieosiągalne. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wydruk wiąże się z bardziej skomplikowanym ustawieniem maszyn, czy też przygotowanie stanowiska pracy dla introligatora pod konkretną pracę, co jest czasochłonne i niezależne od wielkości nakładu danej pracy. Z tego powodu często przy małych ilościach, rzędu nawet kilku sztuk, przeważającym kosztem całej pracy jest stały koszt związany z introligatornią, który mocno zawyża jednostkową cenę. W takich sytuacjach warto rozważyć druk trochę większego nakładu gdzie, cena jednostkowa jest znacznie korzystniejsza.

Co oznacza kolorystyka 4 /4 , 4/1, 4/0?

4/4 oznacza projekt obustronnie zadrukowany w pełnej kolorystyce (tzn. 4 składowe palety CMYK na obu stronach).
4/1 oznacza projekt obustronnie zadrukowany, przy czym strona 1 jest w pełnej kolorystyce,
a strona 2 posiada tylko jedną składową palety CMYK np. Yellow lub Black.
4/0 oznacza projekt jednostronnie zadrukowany w pełnej kolorystyce
1/0 oznacza projekt jednostronnie zadrukowany przy pomocy tylko jednej składowej CMYK np. Yellow lub Black.

 

Na czym polega uszlachetnianie wydruków?

Uszlachetnianie polega na pokrywaniu wydruków materiałami mającymi na celu zwiększenie ich wytrzymałości lub podniesienie wartości estetycznych, np. lakierowanie, foliowanie. Oprócz efektów czysto wizualnych, zapewnia drukom elastyczność i odporność na wilgoć oraz chroni je przed ścieraniem.

O czym informuje gramatura papieru?

Gramatura papieru jest to masa 1 m² wyrobu papierniczego wyrażona w gramach. Wskaźnik ten wykorzystuje się także do określania grubości papieru. Im wyższa jest gramatura papieru tym arkusz jest sztywniejszy. Należy jednak pamiętać, że takie porównania mają zastosowanie tylko dla tego samego rodzaju papieru, gdyż np. papier kredowy 220g jest bardziej wiotki niż karton 200g.

Czym charakteryzuje się druk solwentowy?

Jest to druk na ploterze atramentowym, w którym typowe tusze na bazie wodnej zastąpiono pigmentowymi tuszami solwentowymi (na bazie rozpuszczalników organicznych). Praktyczne zastosowania druku solwentowego to wszelkie wydruki wielkoformatowe, szczególnie z uwzględnieniem wydruków, które mają być odporne na czynniki zewnętrzne w dłuższym czasie (do kilku lat). Atramenty solwentowe są odporne na wiele czynników łącznie z promieniowaniem ultrafioletowym i na ogół nie wymagają laminowania. Wadą wydruków solwentowych jest mniejsza precyzja niż dla atramentów wodnych, co jednak przy druku wielkoformatowym nie stanowi przeszkody (dla druków średnioformatowych oglądanych z bliskiej odległości stosuje się zamiast pigmentowych atramentów solwentowych wodne atramenty pigmentowe).

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy to idealne rozwiązanie w przypadku prac nisko – średnio nakładowych. Druk cyfrowy to także gwarancja wysokiej jakości i krótkich terminów realizacji.
Większość zlecenie realizujemy przeciągu 24 godzin.
 

Co to jest spad?

Spad (drukarski) – termin ten określa zadrukowany obszar (najczęściej wąski pasek) arkusza, który zostaje odrzucony w trakcie docinania wydruku do zadanego formatu. Przy projektach w których tło jest zadrukowywane kolorem lub też ważne elementy grafiki dochodzą do krawędzi projektu, uwzględnienie spadów staje się koniecznością. Wielkość spadów waha się w przedziale od 3 do 5 mm w zależności od dokładności sprzętu introligatorskiego i specyfiki procesów drukarskich występujących w poszczególnych drukarniach.